Deniz Suyu Arıtma Sistemleri

Yazdır
PDF

 

Deniz suyu arıtma sistemleri ( watermaker ), özellikle sahil bölgesine yakın yerleşim birimlerindeki temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaygın olarak kullanılmakla birlikte özellikle gemilerde de değişik kapasitelerde deniz suyundan tatlı su eldesini sağlamak mümkündür.

 

Deniz suyu arıtma sistemleri ile standart ters osmoz veya UF gibi ileri arıtma teknolojileri ile sonuc alınamayan yoğun tuzlu su içeren kuyularda veya direkt deniz suyundan tatlı su eldesinde kullanılmaktadır. Sistem teknolojisi diğer su elde etme yontemlerine göre daha maliyetlidir. Son dönemdeki Teknolojik gelişmelere bağlı olarak giderek yaygınlaşan bu sistemler kullanım oranlarının artmasına bağlı olarak maliyetlerinde ciddi oranlarda iyileşme gözlenmektedir.

 

Deniz suyu arıtma sistemlerinde de diğer sistemlerde olduğu gibi ünite gereksinimlerinin iyi belirlenmesi gereklidir. Giriş suyunun kalitesine uygun kullanılan deniz suyu membran miktarı ve modeli, secilen basınclandırma sistemleri ve kullanılan malzemelerin giriş suyu kalitesine uygunluğu bu sistemlerin ömrünü ve verimliliğin sürekliliğine etki eden önemli detaylar arasında gösterilebilir.

 

Dizayn deniz suyu arıtma sistemleri ile Sistem otomasyonunun da kullanıcı tarafından rahatlıkla kontrol edebilmesi için klasik pano otomasyon sistemlerinin aksine dokunmatik panel, sistem işleyişini anlık olarak garfikler şeklinde takip edebilme, sistemdeki rutin bakımlar ve sorunlar hakkında uygulanabilecek çözüm seçenekleri için yönlendirme gibi kullanıcı dostu panelleri ile sektördeki farklı yerini korumaya devam etmektedir.

Deniz Suyu Arıtma (Watermaker) Sistem Resimleri