Ultrafiltrasyon ( UF ) Sistemleri

Yazdır
PDF

Ultrafiltrasyon sistemleri sudaki klasik filtrasyon yontemlerinin aksine yüksek kalitede filtrelenmiş su eldesinde kullanılmaktadır. Özellikle ters osmoz ve nano filtrasyon gibi hassas arıtma sistemlerinin giriş suyu kalitesine bağlı olarak tıkanma risklerinin yuksek olduğu düşünülürse ultrafiltrasyon sistemleri hem kendisinden sonra kullanılması muhtemel sistemlerin sağlıklı çalışması hemde yüksek kalitede fiziksel filtreleme özelliği sayesinde vazgecilmez bir teknolojidir.

Ultrafiltrasyon sistemleri reverse osmosis ve nanofiltrasyon sistemlerinin aksine sudaki kimyasal değerlerde ciddi oranda bir değişimi sağlamaz bunun yerine bilinen yöntemler arasında ien iyi kalitede filtrasyon sağlayan yöntemlerin balında gelmektedir.

Ultrafiltrasyon sistemlerinin ters yıkanabilir olmasının yanı sıra kötü kalitelerdeki bir çok suda sonuc verecek yapıya sahip olması ve işletim giderlerinin düşük olması önemli diğer avantajları arasında sayılabilmektedir.

Ultrafiltrasyon sistemlerinin sağlıklı çalışabilmesi için elbette ön fizibilite çalışmasının sağlıklı yapılması gereklidir. Giriş suyu kalitesine uygun UF sisteminin uygulanması alınacak verimle orantılı olarak artacaktır.

Dizayn Çevre Teknolojileri, ham su kalitesine bağlı olarak gerekli analiz çalışmalarını yapar ve çözüme uygun UF modullerini belirler. Sonuçta sistemden maksimum verimin sağlanması için uygun yıkama kimyasalı ve ekipmanları seçerek sistemi tasarımını tamamlar.

Ultrafiltrasyon sistemleri; Gıda, meşrubat, doğal kaynak su arıtma, mobil arıtma ve merkezi arıtma sistemlerinin yanı sıra belirli bir kaliteye kadar ulaştırılmış olan atıksu arıtma ve geri kazanım tesislerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Ultrafiltrasyon (UF) Sistem Resimleri